30 Ekim 2016 itibariyle yeni ve güçlü Türkiye bir hışımla DST uygulamasından çıktı. Çıktı ama DST açıkken çıktı, GMT+3’te bıraktı kendini; oysa ki coğrafi konumu GMT+2’de kalmasını gerektiriyordu. Bunlar hep dış güçlerin oyunları, paralel yapı vs. diyorum ve sorgulamıyorum. Türkiye’de akli dengeyi kaybetmeden yaşamanın önemli bir ön gereksinimi sorgulamamaktan geçiyor.

Neyse, Microsoft Windows ve Linux dağıtımları gerekli güncellemeleri yayınlayarak yeni Türkiye’nin gücü önünde eğildiler. Fakat FreeBSD için böyle bir update gelmedi (maintainerlar paralelcidir kesin, ya da gezicidirler), sonraki yazılarımın konusu olacak FreeNAS projem de FreeBSD kullandığı için bu durumu düzeltici hareketleri buraya yazıyorum.

IANA tarafından güncel tutulan tzdata’yı kullanacağız, detay için https://www.iana.org/time-zones adresini karıştırabilirsiniz.

Konsolu açıyoruz, sonrasında:


mkdir tzstuff
cd tzstuff
wget ftp://ftp.iana.org/tz/tzdata-latest.tar.gz
tar -xvzf tzdata-latest.tar.gz
mkdir zoneinfo
zic -d zoneinfo -p Europe/Istanbul -m 444 -L leapseconds -y yearistype.sh \
africa antarctica asia australasia etcetera europe \
factory northamerica southamerica systemv

Komutlarını çalıştırmamız yeterli. Burada sadece Türkiye değil tüm timezone güncellemelerini içeri alıyoruz. Sadece bu tarz değişikliğe giden ülke Türkiye değil yani.

Sonuç olarak başarıya ulaştığımızı date yazarak test ediyoruz.

saat