360 derece video çekimi üzerine ufak bir araştırma yaparken çekilmiş videolardan örnekler izledim. Youtube’da 4K 60fps seçeneği seçilse bile kalite diğer “normal” 4K videolar gibi güzel değil.

Durumu inceleyince görülüyor ki 3840×1920 gibi bir çözünürlükle servis ediliyor video. Evet, video yatayda 4K tabir edilen bir çözünürlükte ancak hem dikeyde değil, hem de video 360 derece olduğu için o an gördüğünüz kısmın 4K ile alakası olmuyor.

nepal

Sebebi ise teknolojik yetersizlik. Yukarıda 20MBit bağlantımın video tarafından tamamen satüre edildiği, buna rağmen sadece 0.6 saniye buffer süresi olduğunu görebiliyoruz. Yani ucu ucuna yetişiyor video.

Diğer bir konu sistem kaynağı kullanımı. Aşağıdaki ekran görüntüsünde sağ üstte işlemci kullanımı, sol üstte de video istatistikleri görülebiliyor.

Screenshot-2016-07-23-22.14.26

“Alt tarafı video izlerken” üçüncü nesil de olsa üst seviye tabir edilebilecek bir Core i7 işlemcinin %80’ini; yetmezmiş gibi GPU’nun da %60’ını kullanıyoruz.

amd

Ohannesburgerking.

 

Ve halen 360 derece video 4K olarak lanse edilmesine rağmen 4K değil, çünkü sizin videodaki anlık görüş açınız ancak 90 derece civarı. Varolan çözünürlüğü en az 4’e bölerek izliyorsunuz yani. Bu yüzden aslında kaynak yüksek çözünürlüklü, ancak siz sadece bir kısmına baktığınız için yine “düşük” çözünürlüklü. 3 boyutlu TV’ler ilk çıktığında aktif/pasif gözlük ve çözünürlük kaybı kavgalarını hatırlayın.

“Gerçek” 4K 360 derece video görmek istesek kaynağın 16K olması lazım.

 

Görülen o ki 4K’da Internet bağlantımın limitine geldik; ekran kartım ve işlemcim de ancak 5K’yı görür, ötesine nefesi yetmeyecek.

Ki VR işi konuşuluyor, cep telefonunda döndürülmeye çalışılıyor bu işler. Durum çok ciddi 🙂

 

Makinanızı ve Internet bağlantınızı test etmek istiyorsanız deneyin: