Bilgisayara yapılacak upgrade arayışında, maalesef işlemci (ve anakart) seçimi yapmak şu an itibariyle mantıklı değil, üreticiler henüz yeni ürünleri açıklamış değiller ve bu açıklanacak ürünlerde platform değişikliğine gidileceği biliniyor. Dolayısıyla şu an bu tarz bir sistem upgradei yapmak, parayı boşa atmaktan başka bir şey değil.

Zaten overclock ile 4GHz’de çalışan işlemcim, 4GB RAM’ım, işimi fazlasıyla gören Radeon 4850 ekran kartımla memnunum, fakat Windows kullanmanın geleneksel sonucu olarak, sistem yavaşlaması sorununu tabii ki ben de yaşıyorum. Üstelik 2 adet hard disk ile RAID0 konfigürasyonu kullanmama rağmen.

Burada imdadımıza SSD’ler yetişiyor. SSD kime gerekli, SSD seçim kriterler konusunda genel bilgi ve Vertex 2 incelemesi için içeri buyurun.

SSD’ye ihtiyacınız var mı?

Her bilgisayar kullanıcısı bilgisayarının daha hızlı olmasını ister. SSD de normal sabit disklerden daha hızlıdır. Dolayısıyla, evet var.

Bu işin özeti. Uzun hali de şöyle. Eğer ki bilgisayarınızı “gerçekten” kullanıyorsanız, ufak dosyalara ve büyük dosyalar içerisindeki küçük alanların okunup değiştirilmesi gibi sonuçlar doğuran işlerle uğraşıyorsanız (örneğin, yazılım geliştiricisi ve veritabanı uygulamaları ile ilgilenen biriyseniz, şekil a), Windows dakikalar boyu kasma sonucu açılabiliyorsa, boot sonrası bekleyişler gittikçe uzamaya başladıysa, Photoshop’un açılması 20 saniyeden uzun sürüyorsa, gece makinanızı defraga bırakmaktan bıktıysanız, hardcore gamer’sanız ve iki bölüm arasındaki yükleme sürelerinden nefret ediyorsanız, SSD’ye ihtiyacınız vardır.

Nasıl bir SSD alınmalı

Güzelinden alınmalı. Açıkçası piyasada fiyat/performans açısından iyi birçok SSD mevcut. Türkiye fiyatları, distribütörlerin fiyat kırması sebebiyle yurtdışı fiyatlarına yaklaşmış durumda. Dolayısıyla alınmasının zamanıdır. OCZ Agility 2, Vertex 2; Team Xtreem S1 gibi modeller çok tercih edilen ve tercih edilmeleri haklı olan ürünler. OCZ Revodrive tarzı fantazi ürünler zengin ev kullanıcısının bilgisayarında bile yer bulamamakta; zira bir server kasasının içinde yer bulması daha uygun olur.

Ben yüksek IOPS ve fiyat farkının az olması yüzünden Vertex 2 tercih ettim. Agility 2 de gayet güzeldir. Team Xtreem markasının performansı biraz daha düşük, fakat benzer fiyatlara 60 değil 120GB depolama sunuyorlar. Eğer ki taşınabilir bilgisayarınız varsa, depolama kapasitesi yüksek tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.

SSD aldık, HDD’ler çöpe mi?

Hayır. Sebebi basit; henüz SSD’lerin GB başına maliyetleri bir HDD kadar ucuz değil. Hatta bir HDD’nin 4-8 katı. Dolayısıyla (masaüstü) sisteminizde hem SSD, hem de normal HDD kullanmanız mantıklı olacaktır. Şöyle ki; sistem diskiniz, programlarınız, hızlı çalışmasını istediğiniz her şey SSD diskinizde bulunacak. Büyük yığın datalarınız normal HDD’de durabilir. 1080p Blu-Ray filmlerinizin SSD’den oynatılmasının hiçbir avantajı yoktur, ya da GB’larca müziğinizin.

İleride SSD’ler ile HDD’lerin GB başı maliyeti eşitlendiğinde; HDD’ler tarihin tozlu sayfalarına gömülmeye mahkum olacaktır.

Benim tercihim: OCZ Vertex 2 60GB SSD

Yazının yazıldığı an itibariyle Türkiye’de en uygun fiyatı Teknobiyotik (Akortek) vermekte. Günahı 360 TL. Eğer ki yurt dışından alır ve gümrükte bir macera yaşamaya hazırsanız, 170$’a almanız mümkün. Benim için Türkiye garantisi önemli olduğu için buradan almayı tercih ettim.

Unboxing seramonisine geçelim. Ürün bir DVD kutusu boyutunda kutuyla geliyor. Açıyoruz.

Karton bir muhafaza içinden SSD’miz, SSD’nin 3.5″ traylara montajı için metal bir aparat, kullanma kılavuzu ve “benim SSD’m senin hard diskini döver” yazan bir çıkarma beğenimize sunuluyor. Çıkarmanın hastası oldum, LAN partyci bir kişilikseniz kasanıza yapıştırıp, kasayı koyduğunuz an etrafa ayar vermeye başlayabilirsiniz.

Statik elektriğe karşı korumalı paketinden çıkınca disk tam olarak görülüyor. Ve aslında gayet dandik bir malzemeden üretildiğini, üzerine de dandik bir çıkartma ile ürün adının yapıştırıldığı görülebiliyor. O kadar para verince insan biraz daha kaliteli bir malzeme bekliyor, fakat plastik kalitesinin MB/s cinsinden bize getireceği kazanç dikkate değer olmadığı için burayı geçiyoruz.

Arkayı çevirdiğimizde tamamen metal bir arkalık ve üzerinde ürünün etiketi bizi bekliyor. Alt taraflara doğru SATA güç ve data bağlantıları; ayrıca ürünün durumunu gösteren bir LED de yer almakta.

Benchmarklar

Vaktim kısıtlı olduğu için henüz sistemimi SSD üzerine geçiremedim. SSD’ye Windows kurulumu ve açılış hızları konusunda bu yazı ayrıca geliştirilecektir.

Şu an CrystalDiskMark ve ATTO sonuçlarını sunuyorum:

Güncelleme:

SSD diskime Windows 7 x64 kurduktan sonraki Atto sonucu:

Neredeyse hiç bir değişiklik olmaması sevindirici.

WEI‘miz 6,9’da kaldı. SSD ise 7,7 alıyor.

CPU’mun düşük kalması düşündürücü. i7 istiyor sanırım.

(E8200@3.8GHz günlük kullanıyorum, 4GB de DDR2 RAM’ım var.)

Galeri