Elimde overclock zamanlarından kalma görece daha yeni bir soğutucu olan Titan Fenrir vardı. Şu an kullandığım bilgisayarımı 2013’te topladım, Titan’ın Socket 1155 backplate’i olmadığı için monte edememiştim. Stock Intel fanı ile 3 sene geçirdikten sonra baktım bu iş böyle olmayacak; soğutucu olayına geri döndüm. Yeni soğutuculara baktım, sonra eldeki Titan’ı uydurabilir miyim konusunu inceledim. Uydurabileceğime karar verip, Titan’ı şu anki makinama taktım, çektiğim fotoğraflar ile beraber nasıl yaptığımı buraya da yazayım dedim.

Teknoseyir “tozlu raflar” işlemci soğutucusu bölümü yayınladı geçenlerde; Athlon XP zamanından benim de sahip olduğum yarım kilo saf bakırdan mamül Thermalright’lar falan geçmişe kısa bir yolculuğa çıkardı. Abit gibi bir marka gitti, bizde Mavi Bilgisayar, Andromeda, Digital Center kapandı, Digital Center’in yanındaki Ali Sami Yen bile yıkıldı. Mecidiyeköy bilgisayar piyasası öldü, oradan doğmuş Gold gibi markalar bile öldü (firmayı çok sevmesek de rekabet her zaman iyidir). Çok uzak değil, yakın geçmiş. Andromeda’nın kapanış mesajı falan geldi aklıma, mini nostalji yaşattı. Aklıma soğutucuyu getiren olay da bu.

Yapılacak işler:

  • Soğutucu için backplate uydurma
  • Uydurulan backplate için soğutucu montaj aparatının modifiyesi

Gerekli parçaları ve işlemleri listeledim.

Öncelikle, uydurabilme çalışmamızın esas parçası şu.

Ben böyle bir parçanın varlığından haberdar olmadığım için yukarıda bahsettiğim gibi 3 sene “üşendim”. Parça, aslında Titan’ın içinden çıkana benzer bir backplate. Anakarta monte işlemci soketinin arkasındaki metale çarpmayacak şekilde bir tasarıma sahip. Fotoğrafta parçanın anakarta bakması gereken yüzünü görüyorsunuz. Bunu kullanarak ağır soğutucumuz için gerekli ağırlık dağıtımını düzgün bir şekilde yapabildim.

Parça: https://www.aliexpress.com/item/Q-Y-FREEZE-metal-Motherboard-backplate-CPU-water-cooling-block-holder-for-I3-I5-I7-1155/32347897367.html?spm=2114.13010608.0.0.YX6AMX

Parçanın daha ucuza plastik olanı da var ama ucuzculuk yapmayın derim. Ben açıkçası çinli başaramamıştır ölçüsünü diyerek alternatif olsun diye hem bunu hem de plastikleri almıştım ama plastikler kargoda kayboldu. Gördük ki Çinli de ölçüyü tutturmuş, malzeme kaliteli.

Eğer bu parça olmasaydı nasıl olacaktı?

Anakartta soğutucu montajı için olan vida deliklerini görüyorsunuz. Buraya takılabilecek ve etrafındaki metal kısma çarpmayacak olası en büyük metal pulu (shim) ediniyorsunuz ve anakarta bakacak olan yüzeyini elektrik iletmeyen bir madde/bant ile kaplıyorsunuz. Sonrasında bu pullardan anakartın önüne doğru bir somun ve vida atarak soğutucunuzu monte ediyorsunuz.

Burada pulların büyüklüğü yükün dağılması konusunda anahtar. Fakat tavsiyem, parçayı alın.

 

 

İşleme başlamadan önce kasanın görüntüsü:

Yakın geçmişte alınan tüm bilgisayar kasaları işlemcinin arka kısmını boş bırakıyor soğutucu montajı için. Bu sayede herhangi bir şey sökmeden montaj yapılabilir.

Soğutucu montaj aparatının modifiyesi

Titan, ilgili aparatı kendi sağladığı backplate’lara uygun vida delikleri olacak şekilde üretmiş haklı olarak. Socket 1155 için olması gereken vida delikleri, halihazırda en köşede olan iki vida deliğinin tam ortalarına isabet ediyordu, ben de bu “orta”ları kestim.

 

Yüzeyi düzeltmek için kesim sonrası ufak bir tesviye işlemi yapıldı.

Modifikasyon bu kadar. Gelelim montaja.

 

Montaj ve gerekli malzemeler

Titan’ın kutu içeriği olan malzemelerin tamamını kullanamadım, ek olarak aşağıdakilere ihtiyacınız var:

  • 4x M3 8mm vida
  • 4x M3 somun ya da ~2.5mm kalınlıkta pul
  • 4x 15mm metal standoff (aşağıda notları okuyun)
  • 4x M3 1mm pul

Metal standofflar için not: Titan’ın kutusundan bunlar halihazırda çıkıyor diyebilirsiniz; sorun şu ki iç thread uzunluğu ve kendi uzunluğu bizim yapacağımız uygulamayı kurtarmıyor. Kendi standoffları daha kalın, daha güzel aslında ama kullanmak mümkün olmadığından piyasadan temin edilen standoffları kullandım. Yalıtım için shimle uğraşacağıma plastik standoff kullanırım demeyin. Yükü kaldırmayacaktır.

Yukarıda yazanlara ek olarak Titan kutu içeriği olan siyah, metal olmayan 1mm pullar da kullanılmakta. (AMD için yazan ufak bir kilitli poşette geliyorlar). Sizde bunlar yoksa, metal olmayan ya da yalıtılmış M3 1mm pul kullanabilirsiniz. Ayrıca yine kutu içeriği olan thumb screwlar da kullanılmakta.

 

Malzemelerimiz (somunlar ve thumb screwlar yok fotoğrafta):

 

İlk olarak M3 8mm vidaları backplate’e sıkıca vidalıyoruz. Sonrasında 4 vida takılmış hali ile anakartın arkasına geçiriliyor.

,

 

Bu haliyle parçayı tutan hiç bir şey olmadığı için, standofflar takılana kadar parçayı arkadan desteklemeniz şart.

Sonraki adım, siyah 1mm yalıtılmış shimleri anakartın önünden backplate vidalarına geçirmek, sonrasında üzerine standoffları vidalamak.

Şu şekilde gözükecek (en üstteki pembe shimin yeri orası değil, yoksayın):

 

Sonuç olarak şuraya geldiniz:

1mm shimleri (fotoğrafta pembe) soğutucunun montaj parçasının üstüne, thumb screwin altına koymanız gerekiyor. Dremel ile kestiğimiz vida delikleri genişlediği için, thumb screwın alt kısmını desteklemesi için varlar.

Yani şöyle:

 

Sonrasında soğutucuyu bu hazırladığınız platformun üzerine getirip, pastayı çok oynatmadan yerleştiriyorsunuz. Thumb screwları da çapraz eşit, önce normal sonra kuvvetli sıkarak montajı tamamlıyorsunuz. Thumb screw adı münasebetiyle elle kontrol edilir, bu ona uygulayabileceğiniz torku da kontrol altında tutması için düşünülmüş bir olaydır. Özetle elinizle, insan gibi sıkın; farklı bir şeyle tutup güç gösterisinde bulunmayın. Ne kadar yükü metal parça ile dağıtsak da, nihayetinde tüm soğutucuyu tutan şey 16 katmanlı FR-4 materyal, yani anakartınız. Soğutucu vidalarına abanarak anakarta bombe yaptıranlarınız var, onun için yazıyorum.

 

Nihayetinde işlem bitince şöyle oluyor:

 

Ve şöyle:

 

Stock soğutucu ile 85 dereceleri görüyordum, Intel fanının hızlandığında yaptığı rezil gürültü de cabası. Oda 26 derece.

Titan’ın kendi fanı tam güçte bayağı gürültülü bir fan, fakat %60’ın üzerine çıkartamadım zorlayarak fanı. Havalar iyice ısınınca dereceler 60’lara, fan da %80’lere gelir ki normal. Titan %80 üzeri çekilmez oluyor, çok rahatsız olunursa o da kukumavlısından alıp çözülebilecek bir husus.

 

Kolay gele.