win10 (3)

Kurmama gibi bir seçenek yok, sağ üstte çarpı yok. iptal seçeneği yok.

Sırf “32482348 milyon kullanıcımız Windows 10’a geçti” diyebilmek için -ki o da bence Apple’a özenildiğinden- zorla update sokuşturulmasına acayip derecede sinir oldum.

Update istemiyorsanız yapmanız gerekenleri özetledim, kurtulmak istiyorsanız…

win10 (2)

Açıklamasının tamamı yalan olan şu güncelleme aslında bilgisayarınıza Windows 10 kurun diye sizi aylardır rahatsız eden silsileyi başlatan Windows Update. Kendisinin kodu KB3035583.

Bunu kaldırmanız gerekiyor. Başlat > Windows Update > Güncelleme Geçmişini Görüntüle > Yüklü Güncellemeler ekranında sağ üstteki aramaya KB3035583 yazın.

 

win10 (1)

Seçin ve Kaldır’ı seçin. Bilgisayarınız yeniden başlatılmasının sonrasında nihayet bu metazoriden kurtulacaksınız.

Yeniden başlatma sonrası yine Windows Update’dan bu güncelleme kendi kendine kurulacaktır, bu yüzden Windows Update’a gidip bu güncellemeyi bulup “bu güncellemeyi gizle” seçeneğini seçmeniz gerekli. Bu sayede tekrar kurmayacaktır.

Bilgisayarınıza indirilen gereksiz Windows 10 kurulum dosyalarından kurtulmak için ise Başlat’a Disk Temizleme yazın, sistem diskinizi seçin ve tarattırın. Çıkan sonuç penceresinde tercihen her şeyi seçin, bu esnada bilgisayarınız da bir temizlensin. Sadece Windows 10 ile alakalı şeyleri silmek isterseniz seçeneklerden Windows Update ile alakalı olanı seçin, yanında silinecek dosya boyutu da yazar zaten. Sonrasında işlem tamam, geçmiş olsun.