Uzun süredir yazamadım buraya, bu vesileyle yazalım.

Bir kayıt formunda kullanıcının şifresini yanlış girmediğinden emin olabilmek için şifre iki kez alınır. Bu iki kez alınan değer birbiriyle karşılaştırıp, ikisi de aynı ise devam edilir. Standart iş.
Bu ikisinin server-side kontrolü haricinde client-side kontrolünü de yapayım istedim. Normalde bu tarz kontroller ve genel validasyon için jQuery.validate var.

Fakat validate kapsamlı bir kütüphane ve sadece bu karşılaştırma işini yapmak için include etmek istemedim. Ziyadesiyle basit olarak yazdım; ihtiyacı olan kullansın.

Değerler eşleşmediğinde tarayıcının çıkaracağı uyarı, karşılaştırılacak password fieldları wrap edeceğiniz elemana data-msg attribute’ı olarak ekleniyor. Bunu böyle yaptım, çünkü çok dilli bir backend’im var; buraya o anki kullanıcının dilinde yazılması gerekeni ekliyor.

Karşılaştırılacak fieldları niye başka bir elemente wrap ediyorsunuz: sayfada birden çok karşılaştırılacak eleman olabilir; kod bunu destekliyor. Ayrıca 2 adet değil de daha az/fazla sayıda password elementi wraplarsanız da patlamaması sağlanmış durumda.

See the Pen HTML input password match checker by Hazar (@hazarkarabay) on CodePen.