Paranın satın alabildiği en ucuz akvaryum motorunu kullanarak uygun uç ile 8 grama kadar kaldırma kapasiteli pick & place uygulaması.

Hacker mi, maker mi, tinkerer mi, işsiz mi artık ne derseniz; o şapkayı takıyorum bir süredir. Ne tam olarak “tutmuş” ve seri üretime verilebilecek bir ürün var, ne de yeni bir şeylerin denenmesi ihtiyacı bitmiş durumda. Entrepreneur olamadık henüz. (hayır girişimci değil, girişimci deyince gergedan hapı ile zikirmatik arası şeyler geliyor benim aklıma).

Sonuç olarak üretmem gereken kartlar var ve satın aldığım “non-magnetic” denen cımbızlar kesinlikle manyetik. Pick and place makinası görevi gören bir insan olarak hayatım nasıl kolaylaşır diye arayınca birçok şey buldum ve buna karar verdim.

Bu yaptığım benim icat ettiğim bir şey değil. Fakat icat edilmiş olan ve onu yapanlar sabit olarak Tetra markasının hava motorunu kullanıyorlardı. Sebebi de basit, modifiye edilmesi en kolay pompa yapısı bu markada. İçini açıp iki parçanın yerini değiştiriyorsunuz ve bitiyor.

Fakat o motor bana pahalı geldi, her zaman fantezi peşinde olduğum için gidip en ucuz hava motorunu alıp döndüm.

Buymuş. Transparan dışı sayesinde almadan içerideki pompa yapısını görebildim. Internet’te gördüklerime benziyordu; bunun da içi aynı çıkarsa uğraşmadan yaparım diye aldım.

İçi bu şekilde. Elektromanyetizma ile çalışan basit ve uzun ömürlü bir sistem.

Vidaları söküp içeri dalıyoruz.

Tetra’nınkinden komple farklı, basit bir sistem. Ucuzluğu buraya da yansımış.

Nasıl çalıştığını anlatayım biraz; üç ana parçadan oluşuyor. Pompa diyaframı ve gövde ve iki adet çekvalf. Elektromıknatıs çektiğinde “gövde üst” fotoğrafında görülen çekvalf açılarak, “gövde alt”ta sol üstte görülen küçük boşluktan aldığı havayı diyaframa dolduruyor. Mıknatıs ters yöne hareket ettiğinde bu sefer “gövde alt” fotoğrafındaki çekvalf açılarak hava küçük odacığa ve oradan çıkış nozülüne veriliyor.

Ultra basit.

Çekvalfler ince silikon bir malzemeden yapılmış. Üzerinde siyah lastik gibi malzeme kaymalarını engelliyor.

Yapmamız gereken, çekvalfleri tersyüz etmek. Yani üst gövdedekini alta, alttakini üste almak. Böylelikle havayı nozülden emip küçük boşluktan atmasını sağlıyoruz, yani ufak bir vakum pompası yapacağız.

Ne yazık ki tasarım emme/basma döngüsünü tersine çevirmeye kutudan çıktığı haliyle uygun değil.

Çekvalf silikonlarını oldukları yerin tam tersi yere yapıştırmak akla gelen ilk çözüm, fakat orada da plastiğin kalıp izi önümüzü kesmeye çalışıyor. O kalıp izini yok etmeden silikon valfi plastiğe sıfır yapıştırmak mümkün değil, sıfır olmadığı zaman da valf çalışmayacaktır (sürekli açık valf, valf değildir, bir şeye benzedi bu ama neyse)

Hemen dremel çıkıyor. Traşlanacak yer kırmızı ile işaretli.

Sol öncesi, sağ sonrası fotoğrafı. Bunu da aştığımıza göre silikonları yapıştırabiliriz.

Ama pompanın içinden çıkan silikonları kullanmak istemedim. Ne kullanabilirim diye etrafa bakarken aklıma transistör vb. soğutucuya bağlarken kullanılan silikon izolatörler geldi.

Sağdaki transistör sahte bu arada.

İzolatörü keserek yürüdüm.

yep.

 

Kullandığınız CA yapıştırıcı miktarı gerçekten fotoğraftaki nokta kadar olmalı, fazla koyarsanız capillary action/kılcallık yüzünden silikonun tamamını plastiğe yapıştırırsınız.

İki adet pompa için iki kere tekrarladıktan sonra işlem tamam oluyor. Söktüğünüz sıra ile toplayın, test edin. İlk seferde çalıştırabildim ben.

 

Tutucu uç – el aleti yapımı

Vakumu elde ettikten sonra sıra tutucu uçta. Malzemeler; eczaneden bir adet 5ml şırınga, pompayı aldığınız yerden isteğinize göre uzunlukta hortum ve bir adet Y aparatı.

 

Hortum ve Y aparatı. Kesin başka bir adı vardır bu Y aparatın. Bu yüzden fotoğrafını koydum.

Enjektör üstteki gibi steril pakette geliyor, alttaki gibi dağıtıyoruz.

Çalışırken elime rahatsızlık vermesin diye enjektörün alt kısmını kestim. Malzeme kolayca kesilebiliyor.

Kesilmiş sonuç.

Bu iş olduktan sonra enjektörü bir elinize alın ve çalışma açısında tutun. Bu açıyı ve pozisyonu siz bulacaksınız, size uygun yeri bulduktan sonra işaret parmağınızın enjektör üzerine dokunduğu noktayı bulun. Fotoğrafta kırmızı işaretli.

Sonra o noktaya bir delik açın.

Bu delikle vakumu kontrol edeceksiniz, yani SMD parçanızı “tutacaksınız”. Parmağınız deliği kapatırken vakum açık ve parça uca yapışık, parmağınızı kaldırdığınızda vakum iptal, parça serbest.

Sonraki adım. Pistonu sökün, beyaz parçaya bu yazıda işimiz yok fakat ileride kullanabiliriz. Çünkü enjektör ele kısa geliyor, uzatmak için bununla bir şeyler yapacağım galiba.

 

Pistonu delin.

Oha dediğinizi duyuyorum, evet o matkap ucu çapı ile olmuyor. Daha büyük bir şey ile delmeniz lazım, fotoğrafı yok sadece.

Yapmanız gereken, pistonun içinden boruyu geçirmek. Pistonun çok esnek bir malzemeden yapılmış olduğunu unutmayın. Zaten az olan vakumu daha da kaybetmemek için pistona kocaman bir delik açmayın. Enjektörün plastik başı kadar bir delik açarsanız hortum onun içinden geçiyor rahatlıkla.

Sonra bu hortum+pistonu enjektörün içine sokuyoruz. Hortumdan iterek de giriyor, fakat sıkıntı yaşanırsa fotoğraftaki gibi bir cımbız ile destek verebilirsiniz.

 

 

Tutucu da tamam.

Y bağlantıyı da pompanın çıkışlarını (girişleri demeliyim aslında) göz önünde bulundurarak ayarlayın.

 

SMD tutucu iğne

En önemli parçalardan biri de bu. Benim elimde, aynı prensiple çalışan pompalı el kalemlerinden de vardı ve yukarıdaki fotoğraflardaki uç ona ait. Bu enjektöre de giriyor ve mükemmel çalışıyor. Fakat 0603 parçalar için fazla büyük, ayrıca “gidin onu da hazır alın” diyebileceğim bir yazı değil bu.

Dolayısıyla onu da yapıyoruz.

Başlangıç noktamız. İğne, doğal olarak bir canlıya enjeksiyon için düşünüldüğünden sivri ve bizim işimizi kesinlikle görmüyor.

Bize düz bir uç lazım.

İçi boş bir boruyu sıkıştırarak kesme prensibiyle çalışan bir alet ile keserseniz ucunu tıkamış olursunuz, bu yüzden dremel yine sahneye çıkıyor.

Ucundan azıcık.

Oldu da bitti.

İstediğiniz surface finish bu. Yamuk yumuk bir şey yaparsanız parça üzerinde vakum yaratamayacağınız için hiç bir parçayı tutamazsınız.

Bitti mi? İğne halen dümdüz. Bu haliyle çalışırken elinizi parçaya 90 derece açıyla tutmanız gerekir ki, pek rahat olacağını söyleyemeyiz.

Uca bir eğim vereceğiz.

İçi boş borunun kesimi hakkında söylediklerim burada da geçerli. Eğer direk eğerseniz yüksek ihtimal boruyu kıvırarak tıkarsınız.

Bu yüzden iğnenin içinden tel geçirdim. Geçirdiğim tel 0.2mm çapında, iğne iç çapı daha geniş olduğu için (tahminen 0.5mm) iki adet tel geçirdim.

Sonrasında eğimli bir cismin kenarına bastırarak şekil veriyorsunuz. Yukarıdaki fabrikasyon, aşağıdaki el emeği.

İşlem bitince telleri çıkartın.


Tebrikler, artık SMD parçaları tutarken çin malı tweezerlarınızla kriz geçirmeyeceksiniz!

 

Bitmiş hali ile bir video çektim.

Evet, kartta lehim pastası olmadığının farkındayım, koyamıyorum zaten o yüzden. Kahvenin de etkisi var.