Türkiye’de bulunmayan elektronik komponentlerin temini için yurtdışı kaynaklara müracaat ediyoruz. Bu kaynakların biri de Farnell.

İşlem sırasını merak edenler için DIY Audio Türkiye’de yazdığım Farnell’den alışveriş nasıl yapılır konulu metni burada da paylaşıyorum.

Farnell üzerinden sipariş vermenin iki yolu var. İlki direk farnell.com’dan sipariş vermek, UPS ile adresinize teslim ediliyor. Bu daha hızlı, daha pahalı ve daha sakat bir yol. Hızlı çünkü UPS maksimum 3 gün içinde teslim ediyor. Pahalı çünkü 100€ altı siparişlerinize 15€ kargo bedeli ekleniyor. Sakat çünkü UPS ile gelen paketlerin gümrüğe takılma ihtimali normal postadan çok daha yüksek (özel sektör, para koparma çalışmaları vs).

İkinci seçenek Türkiye distribütörleri yoluyla sipariş. Farnell Türkiye Distribütörü firma Yıldırım Elektronik. Fakat Yıldırım Elektronik bazı şehirlere (İstanbul ve Bursa) “bayilik” vermiş durumda. Eğer İstanbul ya da Bursa’da iseniz, sizi bayilere yönlendiriyorlar. Eğer başka bir yerde iseniz, direk Yıldırım Elektronik üzerinden siparişinizi geçebiliyorsunuz. Bayilerden almanızın avantajı, yurtiçi kargo bedelinin azalması (mal size bayi neredeyse oradan gönderilmiş oluyor, Ankaradan değil).

Nereyi arayacağınızı belirledikten sonra, sipariş sürecine gelelim. Öncelikle Farnell.com üzerinden istediğiniz malzemeleri liste yapın. Hatta üye olun, sepetinize ekleyin oradan alacakmış gibi; böylece bir arada dururlar. Bu listeyi oluştururken dikkat etmeniz gereken üç nokta var:
1. Stokta olan ürünleri seçin
2. Aceleniz varsa Newark stoğunda gözükenlerden uzak durun. Newark, Farnell’in İngiltere şubesi. Newark stoklu ürünler normal Farnell ürünlerinden daha geç elinize ulaşır. Üstelik ikinci bir kargo ile gönderirler, 2 tane (yazıyla iki) precision SMD direnç için 7.5TL aras kargo bedeli ödemişliğim vardır..
3. Minimum order hususuna dikkat edin. Bazı ürünleri birer ikişer alamıyorsunuz, adamlar sizin için reel ya da tube bozuyor sonuçta. Minimum kaç tane alabileceğiniz ürün sayfasında sepete at düğmesinin üzerinde yazmaktadır. Genellikle ufak parçalarda bu durum oluyor, direnç kondansatör vb.

Alacağınız ürünleri belirledikten sonra, stok kodlarını ve kaç tane alacağınızı bir yere not edin. Örneğin “2136545 x2” gibi bir notasyon ile. Sonrasında, bu alacağınız ürünleri e-posta yolu ile Yıldırım Elektroniğe ya da bayinize iletin. E-posta içerisinde adres ve telefon bilgilerinizi vermeyi unutmayın. E-postayı göndermeden önce telefon ile bilgi almanız yararınıza olabilir.

Maili attıktan sonra size cevap olarak yazdığınız stok kodlarının yanına fiyatları eklenmiş ve KDV’si ile birlikte hesaplanmış, “ödemeniz gereken tutar” iletilecek. Aynı mailin alt kısmında banka hesap bilgileri de yer alır. Havale / EFT’nizi yapın, e-dekontunu iletin (opsiyonel). Size siparişin ne zaman geçileceği ve takribi elinize ulaşma süresi bildirilir. 15 gün içinde elinize ulaşır genellikle.

Bayinin Farnell’e “sipariş günü” vardır. Bir hafta boyunca sizlerden gelen siparişleri biriktirirler, toplu olarak bir gün verirler. Ben İstanbul’da olduğum için Brit ile çalışıyorum, Cuma günü idi onların. Bu günü telefon ile öğrenebilirsiniz. O günün sabahına kadar mail trafiği ve ödemenizi hallederseniz boşuna 1 hafta daha beklemek zorunda kalmazsınız.

Brit Elektronik’te Erdem Bey Farnell sipariş konusunu takip ediyor; İstanbul’dan sipariş verecekler Erdem Bey ile görüşebilir. Kendisi konuyla ilgili gayet yardımcı oluyor, buradan da teşekkür edelim. Bu arada bazı kaynaklarda (hatta benim eski mesajlarımda) Mikrokom Elektronik referansı görebilirsiniz, kökte aynı firma olmakla beraber artık Farnell ile Mikrokom değil, Brit ilgileniyor.

Ödemeler yapılıp sipariş geçildikten sonra bekleme süreci başlıyor. Tabii ki takip no beklemeyin, zira toplu siparişi sizin adınıza firma geçiyor. Durumu merak ederseniz bayinizi / Yıldırım Elektroniği arayabilir / mail atabilirsiniz.

Toplu sipariş firmanın eline ulaştığında, bir kişi siparişi masaya koyuyor ve eline kimin ne sipariş ettiğini gösteren bir liste alıyor. Sonra her ufak paketçiğin kenarına isminizi simgeleyen bir harf konuyor; herkesin siparişi ayrıldığında bu paketçikler bir kargo firmasının paketine doldurulup size doğru yola çıkıyor. Bu kargo alıcı ödemeli olarak geliyor, siz ödüyorsunuz. Eğer ki 100€ üzeri sipariş verirseniz, kargoyu firma ödüyor. Kargodan tasarruf etmek için bayinize gidip elden de teslim alabilirsiniz.

Yıldırım Elektronik
Ankara Merkez

Sibel Batur
Elektronik Malzeme Satış Sorumlusu
sibel@yildirimelektronik.com
farnell@yildirimelektronik.com

Neval Özdeş
Farnell Satış Temsilcisi
neval@yildirimelektronik.com

Tel: 0312 221 10 00
Faks: 0312 212 35 35

İstanbul Bayi
Brit Endüstriyel Ltd. Şti.

Erdem Bakkal
erdem@brit.com.tr

Tel: 0216 425 48 11
Faks: 0216 322 85 86

Bursa Bayii

Ayfa Endütriyel Teknoloji Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.

Ferit Arıkan
feritarikan@ayfaelektronik.com

Ali Yakın
aliyakin@ayfaelektronik.com

Tel: 0224 225 47 27
Faks: 0224 222 20 17