IMG_0152_pt

Proje çalışır noktaya ulaştı. Yapılması gereken halen tonla iş var;

  • PID katsayıları ile oynamam gerek, Processing ile yapılmış bir PID arayüzü buldum, değerleri değiştirip sonucu grafik olarak çizdirebilen. Çok faydalı oldu, yazan kişinin eline sağlık. Yazan eskiden yazdığı için yeni versiyon Processing ile çalışmadı, birkaç değişiklik yapılması gerekti. Bu değişikliklerin yapılmış halini bir fork olarak GitHub’a atacağım. Hatta vakit kalırsa arayüze autotune özelliği de getirme gibi bir planım var. Değerleri değiştirip sonucu anında görebildiğiniz bir arayüz her türlü PID işi için çok güzel işe yarayacak bir şey. Autotune’ı da başarabilirsem tadından yenmez ama önceliğim bu değil.
  • Arayüzün elini yüzünü toparlamak lazım, şu an debug amaçlı değerler ekranın her yerine basılmış durumda.
  • Soldaki kart JBC sürücü ve okuyucu kısım; sorunsuz çalışıyor. TC girişinde 1n kapasitör koymuştum, sadece onu söktüm. Aynen yapılacak baskı devreye aktaracağım; sadece MOSFET’i daha insani boyutlarda (SOP-8) olan bir arkadaşı ile değiştireceğim. Şu an IRF5210SPbF var, 38A sürekli (!!) kapasiteli. JBC uç 14.5V’da tam kapasitede (~%90 duty)  5.2A civarı çekti. Tasarladığım devrenin nominal çalışma gerilimi 24V, max. input’u <30V olacak, bu hesapla max current 10.7A gibi bir şey çıkıyor. Elimde FDS6679’lar var, 30V 13A spekli. Fiyat olarak da şu ankinden çok daha ucuza geliyor bana, kurtaracaktır. Zaten kullandığım opamp pahalı, bir de MOSFET’ten kazık yemeyelim.
  • Fikrim, baskı devreyi hazırlayıp Çine üretime vermek ve group buy organize etmek. Devrenin haricindeki JBC sap ve uç konusundaki yüksek ilk sahip olma maliyeti yüzünden bizim vatandaşların değil de yabancıların ilgi göstermesi daha muhtemel.
  • Çoklu üretimde bir sıkıntım var ki, o de OLED ekran. Elimdeki OLED SPI üzerinden çalışıyor, öylesi ucuzmuş onu almışım 🙂 Ama şu an durum öyle değil, SPI olanlar daha nadir, I2C’ler basmış piyasayı. Yazılımsal olarak çevirmede sıkıntı yok ancak I2C OLED’lerin bağlantı sayısı farklı ve MCU üzerinde de bağlanması gereken pinler farklı (bitbang değil de hardware kullanıyorum zira ciddi performans farkı var). Bu yüzden kendime uygun ürettirirsem bendeki ekranın devamı yok. Temin edilebilir alternatiflere göre ürettirsem, önce ekranı sipariş vermem lazım ki üretime girmeden çalıştığını bir göreyim (henüz %100 çalıştığını görmediğim şeyi üretime verecek kadar kendime güvenmiyorum).
  • Bu yüzden sanırım kendime SPI’dan çalışan çift yüzlü PCB çizip evde basıp kullanacağım. Bu esnada da I2C OLED’lerden alırım, gelene kadar I2C’a göre çizip bir tane de o versiyondan evde basıp (!!) çalıştığını gördükten sonra PCB üretimine sipariş geçerim. Ya da üretime girmem, bilmiyorum. Kendime yapayım da hele, bakarız.
  • Arayüze menümsü bir şey de yapmak lazım ama, ne zaman yaparım belli değil. Düşük kapasiteli güç kaynaklarında max duty’i kullanıcıya sınırlattırabilmek istiyorum; zira ikincil hedeflerimden biri de projenin misal 12V 2A adaptörle bile kullanılabilir olması. Maksimum gücü sınırlayarak adaptör SMPS ise korumaya girip kesmemesi, trafolu ise gerilimin aşırı derece çökmemesini temin edebilirim. Havya performansı düşecektir ama dayanılabilir sınırlarda kalacağını düşünüyorum, deneyip göreceğim.

Bu projenin benim için önemli bir noktası, Arduino altyapısı kullanarak yaptığım ilk proje olması. Bundan önceki işlerimde hep Microchip ürünleri (PIC) kullandım, AVR’a geçince bazı şeyleri baştan öğrenmek zorunda kaldım. Zaten Microchip Atmel’i satın aldı biliyorsunuzdur. Bu yüzden gemiden atlamış sayılmıyorum (avuntu :D) Bitmiş projede yine şu anki Uno kartında olan ATMega328P kullanacağım, hatta Arduino bootloader’ı da tutacağım; değişiklik yapılması gerektiğinde seri porttan programlayabilirim. Halen AVR programcılarına çok ısınamadım. Elimde PIC programlayıcıları ve hardware debuggerları olmasına rağmen AVR namına Ebay malı çakma USBasp haricinde bir şeyim yok.

Yazıyı bir GIF ile bitirelim; 14V besleme ile ısıtma performansı 🙂

Finale yaklaşıyorum.