Başta telefonum olmak üzere bilimum 5V ile şarj olan “gadget”ımı yoldayken de şarjlı tutabilmek ve taşınabilir 5V 5A bir besleme yapabilmek adına National’ın LM22678 “5A SIMPLE SWITCHER®, Step-Down Voltage Regulator” entegresini kullanarak bir uygulama yaptım.

SIMPLE SWITCHER serisi entegrelerin uygulamaları çok basit oluyor. Minimum dış komponent gerektiriyor, şeması da basit.

Mesela gereken komponentler şurada gözüküyor. Bu sefer konnektörler hariç herşey SMD.

Bir de PCB çiziktirdik.

Sonra bastık, lehimledik, çalıştırdık. Bu oldu.

Elimde 6A’lık bobin olmadığı için, minik 2A’lık kardeşini kullandım. PCB pad’ları 6A’lık izole Würth Elektronik WE-PD_XXL bobini için. Diyot 1N5825 5A Schottky. Kondansatörler standart, çıkıştakinin Low-ESR olması tercih ediliyor ama benimki değil. Ama Panasonic marka, kaliteli diyebiliriz yani. Elimdekileri kullandım.

LM22678’ın arkasında metal yüzey olduğu için krem lehim kullanarak sıcak hava ile lehimledim. Yolları da lehimle kapladım ama güzel olmadı pek.

RC hobisi yüzünden elimde bulunan 3S lipo ile (ki kendisi tam şarjlı iken 12.6V verir) devreyi çalıştırabiliyorum. Pilin ucundaki konektörün tersini de karta lehimledim ki direk bağlayabileyim. Devrede herhangi bir batarya koruması bulunmuyor. O yüzden pilin balans ucuna hücre gerilimi ölçüp durumu ışıkla bildiren bir aparat taktım (elimde var idi). O üçlü yeşiller kırmızıya doğru dönmeye başladığında pil bitiyor demek. Devre (giriş kondansatörünün gerilimine dikkat edildiği sürece) 5.5V ile 42V (!!) arası bir giriş gerilimi ile çalışabiliyor. Ortalama verimliliği %92 civarı. Devredeki LED’i iptal ederseniz boşta 4mA çekiyor. Benim LED biraz parlak, o yüzden 11mA çekiyor Direnci ile oynayacağım.

Datasheet, Eagle PCB kalıbı ve şeması http://forum.diyaudiotr.com/serbest-kursu/tasinabilir-sarj-aparati-t1378.html adresinde bulunabilir.