Uzun süredir Dropbox kullanıcısıyım. NTFS ve Link Shell Extension sayesinde sık kullandığım programların konfigürasyon dosyaları dahil her şeyi Dropbox’ta tutuyorum. Süper oluyor.

Dropbox 1.0 da çıkmış (0 kusürlerdeydiler). Selective sync gelmiş, performansı artırdıklarını söylemişler. Evde SSD kullanmama rağmen data diskim HDD, binlerce küçük dosyam olduğu için indexlemesi biraz sürüyordu. Yeni versiyonu indirdim ve tam anlamıyla ÇAT diye işlemi halletti, hastası olduk.  Netbookumda indexleme yaparken biraz kasıyordu, bu sorunu da aştılar.

Daha ilginci ve bu yazıyı yazmama sebep olan şey şu: Elektronikle de uğraşıyorum takip edenler bilir. PCB tasarımında uzun süredir Eagle kullanıyorum, dolayısıyla kendime göre libraryler, ulp/cam/dru dosyalarım var. Bunları Dropbox’ta tutuyorum, hem yedeği olsun hem de bilgisayarlar arası transfer olabilsin diye. Ev bilgisayarıma Windows 7 kurduğumda Eagle’i tekrar kurmamıştım. Ben sürüm 5.6’da kalmıştım. 5.11 çıkmış, indirip kurdum. Hemen Dropbox’taki dosyalarımı bağlamak yerine, yeni library gelmiş mi diye kontrol yaptım, gelmiş, ulp’lerde de değişiklikler var. Yine hastası olduğumuz diğer bir program olan Beyond Compare ile farklı(güncel) dosyaları bulup, Dropbox’takileri güncelledim. Bunların upload olmasının vakit alması gerekli, her ne kadar delta upload da yapsa. Fakat upload işlemi çat diye bitti. Aha Dropbox sapıttı bu kadar kısa sürede upload etmiş olamaz diyerek aletin bozukluğunu ortaya çıkarabilmek adına Dropbox web arayüzünden o güncellediğim dosyaların birini indirdim. Son güncellediğim hali geldi. Allah allah derken yine Eagle’in 5MB boyutundaki Çince kullanma kılavuzunu koydum. O da çat diye gitti.

Gitmezden önce Dropbox “downloading file list” diyor ve sonrasında direk Completed diyor. O an jeton düştü. Anlaşılan o ki artık her dosyadan sadece bir adet tutuyorlar. Benden önce başka bir kullanıcı o dosyayı upload etmiş. Ben kendi klasörüme koyunca alet dosya adı – CRC uyumundan anladı ve upload etmedi. Bu sayede çok ciddi disk alanı ve bandwidth tasarrufu yapıyorlar. Benzer bir yaklaşımı daha iki gün önce ben bir projemde kullanmıştım. Demek ki aklın yolu birmiş.


Siz de Dropbox’u kullanmak istiyorsanız bu linke tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Dropbox hakkında önceden yazdığım makaleler:

1. Dropbox – Hayat kurtarıcı klasörünüz

2. Dropbox’un bilmediğiniz yönleri

Kolay gele.