Oturduğum yere taşınalı beri PTT’den bir adet dahi takipsiz posta alamadım. Üstelik sırf yurtdışı değil, Türkiye içi resmi -takipsiz- gönderilerime kadar hiç bir şey gelmiyor. Kayıtlılar ise geliyor.

Internet’ten araştırınca oturduğum yerin merkez dağıtıcı şubesinin bu konuda oldukça meşhur olduğu görülüyor. Elektronik malzemeyi Türkiye distribütörlerinden çözüyorum (döviz kurları yüzünden ultra kazık fiyatlara alıyoruz ancak 1 hafta gibi gayet makul bir teslim süresi + distribütöründen orijinal ürün garantisi Türkiye şartları için muhteşem) ama klemens soket vs. şeylerde Çin ile yarışılmıyor. Almam gereken ve takipsiz postada ısrar eden bir sürü satıcı var. Bayağı normal takipli postayı seçenekler arasına koymuyor, sorunca da anlamıyor, 1 dolarlık ürüne $40 DHL ödememi bekliyor olsa gerek.

Sonuç olarak Türkiye’den alışık olduğunuz durum. İşini yapması gereken kişi/kuruluşların işini yapmamasından sıkılıp, vermek ile yükümlü oldukları hizmeti kolaylaştırmak için posta kutusu kiraladım, bugün de 7 seneden beri ilk takipsiz posta(ları)mı teslim aldım. Bu yazıda da süreçten bahsedeceğim. Oldukça basit.

Gerekenler:

1 adet ikametgah. E-Devlet’ten alınabilir oldu geçenlerde.

10 TL civarı bir tutar, yıllık. Yere göre değişiyormuş, 20TL üzeri isteniyorsa bir sıkıntı var denilebilir. İlk kirada anahtar bedeli da alıyorlar.

 

Süreç:

İçinde posta kutusu hizmeti olan bir PTT bulup gidiyorsunuz. ptt.gov.tr’deki şube arama sayfası benim bilgisayarımda çalışmıyor. Tahminen kodlamayı başaramadıkları içindir. Sizde çalışırsa eğer, şube detaylarında posta kutusu hizmeti olup olmadığı yazıyor. Uzaktaysa gitmeden telefon açın diyeceğim ama telefonlara yanıt veren ve kargo işiyle uğraşan firmaların kesişim kümesi boş küme.

Genelde merkez şubeler büyük olduğu için güvenliğe benzer ama aslında süs olarak oraya konmuş kişiyi ya da veznedeki çalışanı posta kutusu kiralamak istediğiniz konusunda bilgilendirdikten sonra sizden evrağı ve parayı alıp karşılığında tahsilat makbuzu ve anahtarı veriyorlar.

 

Posta adresi:

Size atanan posta kutusu numarasını ödeme esnasında söyleyecekler. Gönderimlerinizde kullanacağınız adres:

 

PK [Numaranız]

[Postanenin ilçesi] / [Postanenin ili]
[Tercihen telefon numaranız]
TÜRKİYE/TURKEY

 

Ultra kısa bir adres. Bana çok kısa geldiği için gönderilerde ikinci adres satırına postanenin adresini de ekliyorum ama tahminen gerek yok. Yurtdışı gönderimlerinde Türkçe karakter kullanmayın. Rusya faktörü yüzünden çoğu toplu satışçı artık düzgün basıyor etiketleri ama siz eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın..

Son adımınız ebaye vs. adresi tanımlayıp alışverişin Çinlinin kalkınmasına yardımcı olmak.

 

İlginç bir durum; benim postanemde gelen postalar kiraladığım kutuma konmuyor. Depo gibi bir yerde bekletiyorlar, vezneye soruyorsunuz çıkarıp veriyorlar. O zaman niye kutu kiraladık diye sormayın, bilmiyorum. Ama şimdiden bu şekilde teslim aldım 10 kusür postayı.

Takipli postayı kutuya söylemeyin. Eğer söylerseniz size imza attırmadan vermedikleri için “PTT İŞYERİNDE BEKLİYOR” şeklinde gözüküyor takipte. Bir timeoutu var mı bu beklemenin bilmiyorum, denemedim. 5 gün sonra müsait olup gidip aldım, bir şey olmadı. Takipliler zaten geliyor, onları normal adrese söylüyorum. İlk kutuyu kiraladığımda çalışıp çalışmadığını test etmek için takipli bir şey söylemiştim, tavsiye ederim ilk siparişte.

Posta adedi artarsa yetkili bir abimiz telefon açıyor, işte o telefonu yanıtlamanız lazım; yanıtlamazsanız geri aradığınızda açmayacakları için hiçbir zaman ne diyeceklerini öğrenemeyeceksiniz. Ya da “postam gelmiş herhalde” deyip gideceksiniz.

 

Bana bir şeyler (tercihen elektronik) göndermek istiyorsanız (bizde bu kültür yok ama şansımı deneyeyim) PK 8 Beylikdüzü / İstanbul adresini kullanabilirsiniz.