Oturduğum yere taşınalı beri PTT’den bir adet dahi takipsiz posta alamadım. Üstelik sırf yurtdışı değil, Türkiye içi resmi -takipsiz- gönderilerime kadar hiç bir şey gelmiyor. Kayıtlılar ise geliyor.

Internet’ten araştırınca oturduğum yerin merkez dağıtıcı şubesinin bu konuda oldukça meşhur olduğu görülüyor. Elektronik malzemeyi Türkiye distribütörlerinden çözüyorum (döviz kurları yüzünden ultra kazık fiyatlara alıyoruz ancak 1 hafta gibi gayet makul bir teslim süresi + distribütöründen orijinal ürün garantisi Türkiye şartları için muhteşem) ama klemens soket vs. şeylerde Çin ile yarışılmıyor. Almam gereken ve takipsiz postada ısrar eden bir sürü satıcı var. Bayağı normal takipli postayı seçenekler arasına koymuyor, sorunca da anlamıyor, 1 dolarlık ürüne $40 DHL ödememi bekliyor olsa gerek.

Sonuç olarak Türkiye’den alışık olduğunuz durum. İşini yapması gereken kişi/kuruluşların işini yapmamasından sıkılıp, vermek ile yükümlü oldukları hizmeti kolaylaştırmak için posta kutusu kiraladım, bugün de 7 seneden beri ilk takipsiz posta(ları)mı teslim aldım. Bu yazıda da süreçten bahsedeceğim. Oldukça basit.

Gerekenler:

1 adet ikametgah. E-Devlet’ten alınabilir oldu geçenlerde.

10 TL civarı bir tutar, yıllık. Yere göre değişiyormuş, 20TL üzeri isteniyorsa bir sıkıntı var denilebilir. İlk kirada anahtar bedeli da alıyorlar.

 

Süreç:

İçinde posta kutusu hizmeti olan bir PTT bulup gidiyorsunuz. ptt.gov.tr’deki şube arama sayfası benim bilgisayarımda çalışmıyor. Tahminen kodlamayı başaramadıkları içindir. Sizde çalışırsa eğer, şube detaylarında posta kutusu hizmeti olup olmadığı yazıyor. Uzaktaysa gitmeden telefon açın diyeceğim ama telefonlara yanıt veren ve kargo işiyle uğraşan firmaların kesişim kümesi boş küme.

Genelde merkez şubeler büyük olduğu için güvenliğe benzer ama aslında süs olarak oraya konmuş kişiyi ya da veznedeki çalışanı posta kutusu kiralamak istediğiniz konusunda bilgilendirdikten sonra sizden evrağı ve parayı alıp karşılığında tahsilat makbuzu ve anahtarı veriyorlar.

 

Posta adresi:

Size atanan posta kutusu numarasını ödeme esnasında söyleyecekler. Gönderimlerinizde kullanacağınız adres:

 

PK [Numaranız]

[Postanenin ilçesi] / [Postanenin ili]
[Tercihen telefon numaranız]
TÜRKİYE/TURKEY

 

Ultra kısa bir adres. Bana çok kısa geldiği için gönderilerde ikinci adres satırına postanenin adresini de ekliyorum ama tahminen gerek yok. Yurtdışı gönderimlerinde Türkçe karakter kullanmayın. Rusya faktörü yüzünden çoğu toplu satışçı artık düzgün basıyor etiketleri ama siz eşeğinizi sağlam kazığa bağlayın..

Son adımınız ebaye vs. adresi tanımlayıp alışverişlerinizle Çinlinin kalkınmasına yardımcı olmak.

 

 

Haziran 2017 editi: Şu an gayet memnunum, 50 civarı gönderi teslim aldım ve 1 (bir) adet kayıp yaşadım. Oran iyi.

Nisan 2018 editi: Kutunun ilk senesi doldu ve yeni sene için ödeme yaptım. 190 gönderinin 65 adedi takipli, gerisi takipsiz. Takiplilerde kayıp yok, takipsizlerde 6 adet kayıp oldu. Oran halen iyi.

 

Takipli postayı kutuya söylemeyin. Eğer söylerseniz size imza attırmadan vermedikleri için “PTT İŞYERİNDE BEKLİYOR” şeklinde gözüküyor takipte. Bir timeoutu var mı bu beklemenin bilmiyorum, denemedim. 5 gün sonra müsait olup gidip aldım, bir şey olmadı. Kiraladığınız kutunun içine matbu bir kağıt bırakıyorlar, üzerinde size gelen postanın detayı var. Bu kağıtla vezneden alıyorsunuz.

Takipliler zaten geliyor, onları normal adrese söylüyorum. İlk kutuyu kiraladığımda çalışıp çalışmadığını test etmek için takipli bir şey söylemiştim, tavsiye ederim ilk siparişte.

 

Kutuya bir şey geldiğini nasıl anlayacağız: Anlayamazsınız. Çin’den bir şey alıyorsanız kargo tarihinden 1 ay sonra gidin kutuya, gelmiş olur. Ya da kutuyu dolduracak kadar çok biriktirirseniz sizi arıyorlar, tamamen çalışanların inisiyatifi.

 

Bana bir şeyler (tercihen elektronik) göndermek istiyorsanız (bizde bu kültür yok ama şansımı deneyeyim) PK 8 Beylikdüzü / İstanbul adresini kullanabilirsiniz.