10 aylık Eagle LiPo’larımdan biri ne yazık ki bir kere touring amaçlı kullanıldığında hafifçe şişmişti. Yarış sonu bunu farkettim ve ondan sonra ilgili pili sadece bir kez driftte kullandım. Sonrasında masamın üzerinde, “project pack” olarak gerektiğinde araç harici alanlarda kullandım. (Bataryalıya çevirdiğim sıcak silikon tabancası, baskı devre delmede kullandığım DC motor vs. gibi yerlerde – anlık 4A/0,6C üzeri akım çekilmeyecek uygulamalar)

Zaman geçtikçe, şişme arttı ve dış kasa bir tarafından attı. Bugün itibariyle dışarıdan bakınca içerideki hücreler gözükecek şekilde şiştiğini gördüm. Kendisine elveda demenin zamanı gelmişti.

Ucu sivri olmayan bir aparat (ki ride height gauge geçti elime, onu kullandım) ile kasanın halen tutan taraflarını da açmak istedim ki..

Ben ayırır ayırmaz bu hale geldi; hücrelerdeki basınç o kadar fazlaymış ki kendi attı.

Elveda zamanı geçmiş, evde tutmanın tehlikeli olacağı noktaya gelmiş meğer.

Lipo Safe Disposal

Pili direk olarak çöpe göndermek mümkün olsa dahi, tercih etmek istemeyebilirsiniz. Sonuçta tehlike arzediyorlar; çöpte ya da çöp kamyonunda patlayabilir; insanlara zarar verebilir. Bu yüzden çöpe atmadan önce; mümkün olduğunca zararsız hale getirmek gerekli. Zor bir işlem olmamakla beraber; şarjlı ve hasarlı LiPo’nun size bir şey olmadan halledilebilmesi için dikkatli olmanız gerekiyor.

Adım adım gidelim.

 1. Pilinizdeki gerilimi ölçün ve balance portu varsa, her hücreninkini ayrı ayrı ölçün. Pil ciddi olarak balanssız ise, bir sonraki adım olan deşarjda size tehlike yaratacaktır.
 2. Deşarj özellikli şarj cihazınızı kullanarak pili olabildiğince deşarj edin. Deşarj akımı olarak düşük bir değer seçmek gerekli; pilin kapasitesinin beşte biri gibi düşük bir değer. Pili Lipo-Safe bag içinde sizden uzakta bir noktaya konumlandırın; şarj süresince sıcaklığı kontrol edin. Yapılacak işlemler sonucu pil ısınmamalı; ısınıyorsa daha yavaş deşarj edilmeli.
  Eğer önceki adımda pilin unbalanced olduğunu tesbit ederseniz işiniz uzuyor; yüksek olan hücreyi düşük olanla eşleyip işleme öyle devam etmelisiniz. Bunun için sadece ilgili hücreyi deşarj etmekle başlayıp, eşitlenince tüm packı deşarja devam edebilirsiniz.
 3. Şarj aletiniz LiPo’yu korumak adına min. hücre voltajına erişince deşarjı kesecektir. Ancak çöpe atılacak pillerde pilin geriliminin 0V olmasını; yani kullanılabilir olmamasını istiyoruz. Şarj aletinizde NiMH 1C deşarj seçeneği varsa cihazınız 0.7V’a kadar deşarj yapmanıza izin verecektir.
 4. “Sonuna kadar” deşarj için başka bir çözüm kullanmanız gerekli. Direnç, lamba gibi rezistif bir yük kullanmanızı tavsiye ederim. Yine mümkün olduğunca yavaş olmasını istiyoruz.
 5. Lamba kullanıyorsanız tamamen sönene kadar beklemeniz gerekli, direnç kullanıyorsanız akım ya da sıcaklık takip ederek anlayabilirsiniz. Multimetrenizle pili ölçüp 0V görene kadar işleme devam ediliyor.
 6. 0V değeri okunduktan sonra, belki beklemediğiniz bir hareket. pili kısa devre ediyoruz. Pilin bu aşamada size sıcaklık, kıvılcım, şişme vs. gibi bir tepki vermemesi gerekli. Zira önceki aşamada sonuna kadar deşarj edildi. Dikkat edilmesi gereken nokta:
  1. Aşama 5’teki yükü söker sökmez hızlıca kısa devre etmeniz gerekli. Kalem pillerden hatırlarsınız, piller bekledikçe “dolar”. Aslında dolmuyorlar tabii ki; ama içlerinde gerçekleşen kimyasal reaksiyonlardan dolayı tekrar gerilim sağlar hale geliyorlar. Arada beklerseniz, pil “dolacağı” için dolu pili kısa devre etmiş olacaksınız – bunu istemiyoruz.
 7. Pili kısa devre edilmiş haliyle çöpe atabilirsiniz.

Kolay gelsin.