Lityum polimer batarya şarj işlemlerinde biraz daha güvenlik için kullanılabilecek bir eklenti, şarj cihazınızda girişi bulunan sıcaklık probunu kullanmaktan geçiyor.

Böylece şarj cihazı şarj edilen bataryanın sıcaklığını takip ediyor, olası bir aşırı ısınmada şarjı kesiyor. Bunun için gerekli sıcaklık probu ise genellikle şarj cihazının yanında gelmiyor, ayrı satılıyor.

Bu yazıda 2 liraya sıcaklık probu yapımını anlatıyoruz.

Malzemeler

Yapım aşamaları

Eğer ki hazır futaba konektör almak istemiyorsanız ya da elinizde yoksa, dişi pin header sırasından üçlü bir parça kesmeniz gerekiyor. Dişi pin headerların kesimi esnasında bir pin heba olacaktır, fotoğrafta da gözüküyor.

Kesim sonrası elde ettiğiniz üçlü pin headerın kenarları yamuk yumuk olacaktır. Bir maket bıçağı ile düzeltmeniz gerekiyor.

Kablo olarak elimde olan 5 hatlı bir kabloyu kullandım, aslen kablo anakartlardan kasanın ön paneline USB sinyal ve gücünü götüren kablodur.

Ben besleme hatlarını ikişer paralelleme yaparak kullandım.

  • Siyah + Beyaz GND
  • Yeşil Vout
  • Sarı + Kırmızı +Vs

olacak şekilde bir bağlantı yaptım.

Renklerin bir önemi yok, yeter ki kablonun öbür tarafında neyi nereye bağladığınızı hatırlayın.

Lehimlemeye girişmeden önce makaronları takmak gerekli. Üçer tane kablo damarlarına, birer tane de dış plastik korumanın baş ve sonuna.

Şimdi konnektöre lehim zamanı. Bağlantı şeması şu şekilde:

Sırayı bozmadan lehimlemek gerekli.

Sonrasında LM35’e de lehimleme yapıyoruz. Sıra fotoğrafta gördüğünüz gibi.

Bununla birlikte işlem tamam!

Test edelim

İşlem başarılı, sıcaklığı ekranda görebiliyoruz.

Şarj işleminin probdan kaç derece C okununca kesileceği ayarı cihaz açıldığında Program menüsünden yapılıyor. Default ayarı 80C’dir, bu biraz fazla. 50 bu soğuk günlerde idealdir. Şunu da belirtmeliyim; bu sıcaklık değerleri LiPo’lar için. Eğer ki NiMh şarj ediyorsanız, 60-70C gibi sıcaklıklar gayet olası. Ayarınızı ona göre yapınız.

LiPo şarjı esnasında – tuşu ile ulaşılabilen bilgi ekranlarında sıcaklığımızı okuyabiliyoruz.

Galeri

Hazar Elektronik güvenli şarjlar diler.