Güncelleme 17.12.2010: Opera 11 çıktı, testlerime göre sorun çözüldü.

Bugün ofiste her zaman yaptığım gibi makinayı açar açmaz Opera’mıza tıkladık. Password manager şifremizi girdikten sonra geçen akşam bıraktığım sekmeler yüklenmeye başladı. Buraya kadar normal. Fakat sonra, kapandı! Kendi kendine kapandı ve Opera kullanıcılarının versiyon 9’dan sonra görmeye bayağı bir alıştığı “opera çöhtü yiğen” penceresiyle karşı karşıya kaldık.

Olur böyle şeyler deyip tekrar açtık, 10 saniye sonra yine çat, gitti. Ben açtıkça kapanıyor. Hiç bir şey yapmasam dahi gidiyordu. İşim de var, ne yapacağız?

Çözüm içeride.

SSD’ye yeni işletim sistemi kurduğum için alternatif browserım da yoktu, dedim Chrome indireyim bari. Chrome sitesine girip downloadı başlatınca Opera süt dökmüş kediye döndü 😀 Sıkıyı görünce düzeldi herhalde deyip günü başka bir Opera çöküşü olmadan tamamladık.

Şimdi evdeyim, Opera’yı açtım, o da ne. Sabahki durum evde yaşanıyor. Geçici dosyalarını temizleyeyim dedim, ona bile izin vermiyor, 10 saniyede direk çöküyor. CCleaner ile temizledim neyse, sorun aynen devam. Sonra farkettim ki, hiç bir sekme açık olmasa dahi 10 saniyede kesin çöküş var. Tekrar açtım ve inceledim, farkettim ki ne zaman Opera Link bağlantıyı kuruyor, 3 saniye içinde Opera kapanıyor. Bunu denemek için ağ kartımı iptal ettim (Internetsiz ortamı simule ettim – modemin düğmesine eğilmek zor iş) ve evet, Opera kapanmıyordu..

Çözüm? Şimdilik Opera Link’i devre dışı bırakmak.