Elektronik

Sheer soldering pleasure

The ultimate soldering machine de diyebiliriz. Ne de olsa slogan çalmayı sizden öğrenecek değiliz.

Uzun bir aradan sonra geri döndüm. Bana göre dünyanın en iyi lehimleme istasyonu markası JBC’nin çakmasını yapıyorum. Tabii sadece istasyonun çakması, geri kalan tarafları gayet orijinal.

$_57

Klon Hakko uçlarınızın 10’lu pakedi 10 lirayken bu uçların tanesi 100 lira civarı. Sapın da Türkiye (Esman satıyor) satış fiyatı 195 TL.

Bir uç bir sap fiyatına Çin işi sıcak havalı komple lehimleme istasyonları bile alınabilirken bu adam manyak mı diyebilirsiniz.

anlayamazsiniz

Öncelikle klonunu yapmaya çalıştığım istasyonun; bir komponenti geniş bir ground plane’a lehimli olmasına rağmen dokunduğu an eriten harika uç performansını izleyelim. Ucun çalışma sıcaklığına gelmesinin sadece 3 saniye aldığına da dikkat.

Teknik açıklama

JBC sisteminin bütün marifeti uçlarında. Ucun metalurjik yapısı, sıcaklık sensörü görevi yapan termokuplun VE ısıtma sisteminin tam olarak en uçta yer alması, ufacık termal kütleye rağmen olabilecek en iyi lehimleme performansını sunuyor. Normalde uç sıcaklığını kompanze edebilmek için köklediğiniz sıcaklık ayarı bu sistemde sürekli olması gereken değerde kalıyor, sırf malzemeyi sökebilmek için 400 kusür derecelere ayarladığınız uç sıcaklıkları yüzünden uca, karta ve komponente sürekli bir termal şok uygulamamış oluyorsunuz.

Marifetin diğer tarafı elektronik kontrol sisteminde, yani istasyonun içinde. Fakat bu basit bir closed loop sistem ve yapılması görece basit.

Dolayısıyla sadece ucu ve sapı alıp gerisini kendim yapıyorum, hem harika JBC performansı, hem de dörtte bir fiyat etiketi elde ediyorum. Videoda görülen CD-2BE istasyonun Türkiye fiyatı tam 1500 TL. 🙂

Uçları ve sapı Ebay kovalayıp ucuza getirmek mümkün, ben öyle yaptım. Marka İspanya menşeili olmasına rağmen Almanlardan çok güzel fırsatlar çıkıyor.

Elektronik kontrol kısmında Mouser siparişlerimi bekliyorum, sonrasında sistem rayına oturacak…

Internet of Things – ESP8266

“Her halt Internet’e bağlı olsun” arzusuyla halihazırda türlü üretici tarafından denenen Internet of Things konsepti, ortalama DIY’cinin erişebileceği düzeylere inmiş durumda. Büyük üreticiler kendi çözümlerini gazlasa da, an itibariyle atakta olan ESP8266 bir Çinli üreticiden çıkma.

esp8266-module

32 pin QFN pakette 32 bit RISC CPU, 802.11 b/g/n, dahili TCP/IP stack, RF switch, balun, 24dBm PA, DCXO, PMU, MAC/baseband. WEP/WPA(TKIP ve AES) desteği. SDIO 1.1/2.0, SPI, UART, STBC, 1×1 MIMO, 2×1 MIMO desteği. <1mW standby harcaması. Entegrenin kendisi FCC onaylı, modül değil.

Modül olarak boyut 21.1×13.3mm

Modül fiyatı 3 dolar.

3?

Evet evet, bildiğin 3 dolar.

dafuq

 

Şimdiden el oğlu masa lambasına, bardağına, ışıklarına, mutfak dolabına vs. entegre etmiş. Yardırın bakalım, sıra sizde.

http://www.ebay.com/itm/Serial-Port-WIFI-Module-Send-Receive-LWIP-AP-STA-ESP8266-Wireless-Transceiver-/291262467339

 

IoT davasının ana düşüncesi herşeyin bir IP adresi olup internete açık olması. IPv4’te bu mümkün değil, ancak IPv6 yaygınlaştığında cümbüş başlayacak.

Hacking işine yeni bir boyut geliyor, heyecanlıyız efendim.

Hyperion EOS0730i şarj cihazına Bluetooth özelliği kazandırma

Hyperion EOS0730i şarj cihazının PC yazılımı var, güzel de bir şey. Ancak bilgisayara USB ile bağlamak gerekiyor bunun için. Pil şarj ettiğim yer ile bilgisayar aynı masada dursa da, arada bir mesafe var ve kablo uzatmaktan nefret ediyorum.

Kablosuz yapalım dedik, yaptık.

İçerİde kopuyoruz >