Baksın ki, daha iyi reklam gösterebilsin.. Neyse, bu başka bir mesele, oraya girmeyelim.

Google Apps ile kendi domaininizi kullanarak Gmail kullanabilirsiniz. En çok işe yarayan özelliği bu. Google Docs, Calendar, Sites ve Talk hizmetlerini de açacağınız kullanıcılarla özel olarak grup yaratıp kullanmanız mümkün. Cloud computingin hastasıyım, her yerden iş yaparım, collaboration king’im derseniz buyurun kullanın.

Google Apps ile kendi domaininiz üzerindeki maili Google üzerinden Gmail altyapısı ve arayüzüyle çalıştırmak istiyorsanız, içeri alalım sizi.

Başlarken

Google Apps üzerinden E-posta hizmeti kullanmaya karar verirseniz, bazı yapmanız gereken şeyler var. Varolan bütün hesaplarınızı Google’a taşıyacağınız için hesaplarınızı taşımanız gerekiyor. Hesaplarınızın bir kısmı Google’da, bir kısmı ise başka bir mail serverda kalsın derseniz, o özellik bu ücretsiz sürümde yok. Kişi başı senelik 50$ verirseniz, var.

Google Apps standart sürümü 50 kişiye kadar destek veriyor. Zaten 50’den fazla mail açmanız lazımsa gidin para verin, beleşçilik yapmayın.

Başlayalım

Önce başvurmanız gerekiyor. Şu adresi kullanarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Uzun olmayan bir form sonrası yönetim paneliniz açılıyor.

Sistem sizden varolan domainizi tanıtmanızı isteyecek, sonra da o domainin size ait olduğunu teyit etmek için iki yol sunacak. Birinci yol, o domainde bir web sunucusu olmasını gerektiriyor. Google’ın size sunacağı bir dosyayı web alanınıza yüklüyorsunuz, o da o dosyaya bakıp varsa “ha bu site seninmiş meğer” diyor. İkinci metod, DNS kayıtlarınızı değiştirmenizi gerektiriyor. Bir CNAME kaydı oluşturup, google’a yönlendiriyorsunuz. O da onu kontrol ediyor.

Bunları yaptıktan sonra Google’ın bunu kontrol edip hizmeti aktif etmesi 48 saate kadar sürebiliyor. Benimki 2 saat sonra hazırdı.

Bu işlemden sonra, varolan MX kayıtlarınızı değiştirerek, Google sunucularına yönlendirmeniz gerekecek. Eğer varolan sisteminizde e-posta hesapları tanımlı ve kullanılır durumdaysa, bu kayıt değişiklikliğinden sonra e-postanızda kesinti yaşamanız normaldir. DNS’ler yönlenene kadar dünyanın bir kısmı eski sunucunuzu, bir kısmı ise yeni Google sunucularını görecek, dolayısıyla mailleriniz kaybolabilir, dikkatli olun.

Google ilgili ekranda yapmanız gereken ayarları size söylüyor, BIND kullananlar için hosts dosyanızı şuna benzer bir şekilde düzenlemelisiniz:

Bundan sonra son bir 48 saat beklemeden sonra (ki bu da 1-2 saatte halloluyor) işleminiz tamam oluyor. Gmail arayüzü ve süper çalışan spam filtresi, kendi dandik webmailinizi bırakmanız için yeterli bir sebep. Ayrıca Google’ın sunduğu uptime oranı büyük ihtimal sitenizin barındığı sunucudan daha yüksek olduğu için, mail availability’niz de artacaktır.

Kolay gelsin.