Web sitelerinin okunabilirlik ön planda tasarlandığı günler geride kaldı. Artık en ulvi amaç, ziyaretçiye daha fazla reklam gösterebilmekten öte değil. Bunun ötesinde iyi niyetli fakat beceriksiz tasarımcıların çıkardığı siteler de sözkonusu. Aradığınız içeriği bulmak, fakat tasarımsal problemler yüzünden okuyamamak ne büyük rezilliktir!

Bu konuda gavur bir çalışma yapmış yine.

İsmi Readability, yani okunabilirlik. http://lab.arc90.com/experiments/readability/ adresinden ulaşabileceğiniz site; çeşitli sebepler yüzünden okunabilir olmayan sitelerdeki içeriği okunabilir hale getirip, gözlerimize masaj yapmakta. Sayfalarında görebileceğiniz gibi reklamla kaplı yanıp sönen ünlü haber siteleri bir tıkla büyük puntolu, okuması keyifli “kağıt”lar haline dönüveriyor.

Kullanımı için, browserınızın sık kullanılanlarına eklenecek bir link düşünülmüş. İçinde bulunduğunuz sayfada linke basıyorsunuz ve karmaşa kayboluyor, içerik önünüze düşüyor.

Gözünüze en hoş gelen tipografik ayarları da yapabiliyorsunuz bu esnada.

Güzel fikir.

Kodlama açısından da.

Bookmark olarak eklediğiniz şey, inline bir javascriptten ibaret. Bookmarkı tıkladığınızda kod aktifleşiyor. ilk yaptığı şey esas kaynak kodunu kendi sunucusundan indirmek oluyor. Böylece aslında komplike olan kodun aslında böyle birşey için tasarlanmayan bookmark’larda saklanması ve koddaki değişikliklerin kullanıcılara yansımaması sorununu çözüyorlar. Sonrasında javascript, sanıyorum DOM’u analiz edip belli keywordlara göre arama yapıyor, (metninizin durduğu div’in classı heralde content’tir gibisinden varsayımlarla gidiyor – tabii biraz daha akıllı). Sonrasında metni bulduğunda, sizin bookmarkı eklerken seçtiğiniz tipografiyi uyguluyor ve ekrana basıyor. Sola da 3 adet düğme ekleyiveriyor.

Bilginiz olsun.